Wspomnienia uczestniczki kursu szkoleniowego Instytutu Goethego dla nauczycieli na Węgrzech
W dniach 1-5 lipca 2024 r. w Pecz na Węgrzech odbyło się międzynarodowe szkolenie dla nauczycieli języka mniejszości niemieckiej. Tydzień szkoleniowy został zorganizowany przez Goethe-Institut w Budapeszcie i sfinansowany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Niemiec. Uczestnicy, nauczyciele z różnych typów szkół, przybyli w sumie z 12 krajów, aby zgłębić metodologię i dydaktykę nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości.
Anna Dzielawski, nauczycielka języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej z województwa opolskiego, daje nam krótki osobisty obraz tego edukacyjnego tygodnia na Węgrzech:
„Czego potrzebuje nauczyciel po wyczerpującym roku szkolnym? Wytchnienia, owszem, ale i nowej motywacji do działania, świeżej bryzy pomysłów i inspiracji, zanim nadejdzie wrzesień. Jak dobrze sobie je zapewnić na początku wakacji, aby z pozytywną energią rozpocząć urlop.
Takim naładowaniem akumulatorów jest z pewnością szkolenie na Węgrzech, organizowane przez Instytut Goethego, połączenie przyjemnego z pożytecznym. Już sama wyprawa do Węgier jest przygodą, gdzie można nawiązać znajomości z nauczycielami języka mniejszości niemieckiej z Węgier oraz innych krajów, takich jak Czechy, Serbia, Ukraina, Litwa, Rumunia czy Kirgistan oraz poznać działalność mniejszości niemieckiej w tych krajach i wymienić się doświadczeniami.
Trenerzy przeprowadzający szkolenie dzielą się swoim niesamowitym warsztatem pracy – owocem wieloletniego doświadczenia zawodowego, a przede wszystkim emanują energią, humorem i zarażają swoją pasją do zawodu.
W programie znalazło się również zwiedzanie miasta Pecs, jak i wycieczka do uroczych wiosek Feked und Nadasch, zamieszkałych przez mniejszość niemiecką. Tam mogliśmy przenieść się w czasie do tradycyjnego domu Niemców przybyłych na tereny Węgier, gdzie o ich regionalnych zwyczajach opowiedziała nam mieszkanka Feked w oryginalnym tamtejszym dialekcie. W Nadasch podążaliśmy ścieżką dydaktyczną poznając kulturę wioski, wzięliśmy udział w warsztatach garncarskich oraz mieliśmy okazję zobaczyć i wypróbować gry i materiały dydaktyczne, stworzone przez prowadzącą nasze szkolenie, nie wychodząc z podziwu nad ich oryginalnością. Ten ekscytujący dzień zwieńczył wieczór z tradycyjnymi węgierskimi potrawami i degustacją win w malowniczej scenerii rodzinnej winiarni, położonej nieopodal wioski.
Termin szkolenia nieprzypadkowo wybrany został na pierwszy tydzień lipca, gdyż niewątpliwie niecodzienną atrakcją turystyczną jest święto świateł, które zachwyciło nas w ostatni wieczór pobytu w Pecs.
Jestem ogromnie wdzięczna, że mogłam wziąć udział w szkoleniu, do domu wróciłam z walizką pełną pomysłów na przyszły rok szkolny, a wypoczęłam jak na dobrym urlopie.”
Foto: Anna Dzielawski.