Facebook

Kwalifikacje nauczycieli

6 grudnia 2023

I. Kwalifikacje nauczycieli 

Informacje w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli znajdują się w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 14 września 2023 r.

(§ 15)

1. Kwalifikacje do nauczania lub prowadzenia w szkołach, przedszkolach, grupach lub oddziałach zajęć umożliwiających uczniom należącym do mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych lub społeczności posługujących się językiem regionalnym podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej lub językowej posiada osoba, która ma kwalifikacje wymagane do zajmowania stanowiska nauczyciela, określone w § 3 lub § 4 oraz zna język danej mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub język regionalny, w którym naucza lub prowadzi zajęcia.

2. Znajomość języka, o której mowa w ust. 1, potwierdza się:

1) dyplomem ukończenia studiów na kierunku filologia w specjalności danego języka obcego lub lingwistyki stosowanej w zakresie danego języka obcego lub na kierunku nauczanie języków obcych w zakresie danego języka obcego lub

2) dyplomem ukończenia nauczycielskiego kolegium języków obcych w specjalności danego języka obcego, lub

3) świadectwem znajomości danego języka, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. z 2017 r. poz. 823), lub

 

Wykaz dyplomów, zaświadczeń lub certyfikatów potwierdzających znajomość języków mniejszości narodowych znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 czerwca 2005 r.

 

4) zaświadczeniem wydanym przez organizację społeczną mniejszości narodowej, mniejszości etnicznej lub społeczności posługującej się językiem regionalnym.

Niemieckie Towarzystwo Oświatowe wydaje na podstawie pozytywnie zdanego egzaminu kwalifikacyjnego zaświadczenie uprawniające do prowadzenia zajęć dydaktycznych w języku mniejszości.

Zgłoszenia osób chętnych oraz wszelkie pytania można wysyłać na adres mailowy: dbg@bildung.pl

————-

Wszystkie cztery możliwości poświadczenia znajomości języka danej mniejszości narodowej potwierdza pismo z Ministerstwa Edukacji Narodowej z dnia 4 maja 2020 r. skierowane do Przewodniczącego Zarządu Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim. Pismo to jest dostępne na stronie internetowej TSKN Opole. Informacje te potwierdza również pismo Kwalifikacje do nauczania w języku niemieckim z Ministerstwa Edukacji i Nauki z dnia 21 marca 2022 roku.

II. Baza danych i formularz dla nauczycieli germanistów oraz nauczycieli przedmiotu znających język niemiecki

Aby oferta językowa w Województwie Opolskim była bogata i mogła się wciąż rozwijać TSKN Opole stworzyło bazę nauczycieli germanistów posiadających dodatkowe kwalifikacje przedmiotowe oraz nauczycieli przedmiotu z dodatkową znajomością języka niemieckiego. Taka baza danych pomoże w organizowaniu nauczania w dwóch językach. Nauczyciele są proszeni o wypełnienie formularza. Dyrektorki i dyrektorzy szkół poszukujący nauczycieli prosimy o kontakt: supereule@supereule.pl

III. Oferta edukacyjna programu Niwki na rok 2024

Opolskie Centrum Edukacji przygotowało w ramach Programu Niwki specjalną ofertę doskonalenia dla nauczycieli związaną z organizacją nauczania języka niemieckiego jako języka mniejszości narodowej.

Rekrutacja na szkolenia (zarówno w formie online, jak i stacjonarnej) będzie odbywała się na bieżąco, a szczegóły dot. poszczególnych form szkoleniowych i karty zgłoszenia będą zamieszczane na stronie Opolskiego Centrum Edukacji w zakładce Najbliższe szkolenia-zapisy. Informacje o aktualnych wydarzeniach będą zamieszczane również na stronie Programu Niwki

Informacji na temat Programu Niwki udziela:

Pani Izabela Szczepańska

Opolskie Centrum Edukacji

ul. Głogowska 27, 45-315 Opole

programniwki@rcre.opolskie.pl

iszczepanska@rcre.opolskie.pl

tel. 77 404 7588, kom. 786 954 402

 

IV. Najczęściej zadawane pytania

Tak, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół w klasach I-III szkoły podstawowej  istnieje możliwość powierzenia prowadzenia zajęć z zakresu edukacji plastycznej, edukacji informatycznej, edukacji muzycznej, wychowania fizycznego lub edukacji językowej - języka obcego nowożytnego nauczycielom (posiadającym odpowiednie kwalifikacje określone w przepisach wydanych na podstawie art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela) innym niż nauczyciel, któremu powierzono prowadzenie edukacji wczesnoszkolnej.

MEiN informuje o tym w piśmie z dnia 11 lipca 2022 r.

DKOPP - edukacja wczesnoszkolna w dwóch językach

Przepisy nie precyzują procentowego czy godzinowego wymiaru zajęć prowadzonych w języku polskim i języku mniejszości w kl. I-III, wskazują jedynie, że w języku polskim realizowana jest podstawa programowa kształcenia ogólnego w zakresie edukacji polonistycznej.

MEiN informuje o tym w piśmie z dnia 11 lipca 2022 r.

DKOPP - edukacja wczesnoszkolna w dwóch językach

 

Rodzinka