Facebook

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży z ofertą dla nauczycieli

14 marca 2025

Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) wspiera wymianę młodzieży i młodych dorosłych z Niemiec i Polski. Oprócz programów dla uczniów, PNWM oferuje również różne możliwości dla nauczycieli, którzy chcą wziąć udział w polsko-niemieckiej pracy z młodzieżą i promować język niemiecki w swojej szkole.

 

Wsparcie finansowe dla projektów wymiany

Nauczyciele, którzy chcieliby samodzielnie zainicjować polsko-niemiecką wymianę młodzieży, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe z PNWM na ten cel. Muszą być jednak spełnione określone kryteria finansowania: https://pnwm.org/wnioski/faq/

Wspierane są różne projekty wymiany:

  • „Zachować pamięć“: Program finansowania polsko-niemieckich projektów młodzieżowych związanych z miejscami pamięci i historią narodowego socjalizmu

https://pnwm.org/dotacja/projekty-w-miejscach-pamieci/

  • Eksperyment Wymiana: Program finansowania projektów STEM w ramach międzynarodowych wymian młodzieży, które dotyczą zagadnień z zakresu nauk ścisłych, matematyki, informatyki i technologii i mogą odbywać się również online. Inspiracje dla pomysłów na projekty można znaleźć na stronie internetowej.

https://pnwm.org/dotacja/eksperyment-wymiana/

  • TRIYOU: Trójstronne projekty wymiany młodzieży z Ukrainą i innymi krajami Partnerstwa Wschodniego (Armenia, Azerbejdżan, Gruzja, Mołdawia) na dowolnie wybrane tematy

https://pnwm.org/dotacja/triyou-partnerstwo-wschodnie/

  • Trójstronne projekty z Niemcami, Polską i

Francją (Francusko-Niemiecka Współpraca Młodzieży)

Republiką Czeską (Tandem – Centrum Koordynacyjne Niemiecko-Czeskiej Wymiany Młodzieży)

Izraelem (ConAct – Centrum Koordynacyjne Niemiecko-Izraelskiej Wymiany Młodzieży)

Grecją (Niemiecko-Grecka Organizacja Młodzieżowa)

https://pnwm.org/dotacja/projekty-trojstronne/

  • Finansowanie małych projektów: Projekty z uproszczoną procedurą składania wniosków, które wykraczają poza klasyczne systemy finansowania i są finansowane zgodnie z listami uczestnictwa, takie jak organizacja koncertu lub produkcja filmu.

https://pnwm.org/dotacja/inne-dotacje/

  • Indywidualna wymiana młodzieży #2amongmillions: Młodzi ludzie w wieku 15 lat i starsi, którzy spotkali się podczas programu wymiany młodzieży sponsorowanego przez PNWM, mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na indywidualne spotkanie. O zwrot kosztów podróży można ubiegać się bez skomplikowanych formalności, a podróżująca młoda osoba otrzymuje dodatkową dzienną dietę w wysokości 17 euro.

https://pnwm.org/dotacja/indywidualna-wymiana-mlodziezy-2amongmillions/

  • Wymiana zawodowa, praktyki i wizyty studyjne: PNWM wspiera również indywidualne staże i praktyki dla większych grup w celu doradztwa zawodowego, przygotowania zawodowego lub dalszego szkolenia we wszystkich zawodach. Nauczyciele mają możliwość wzięcia udziału w finansowanym programie work shadowing w swojej instytucji partnerskiej, aby poznać jej codzienne życie.

https://pnwm.org/dotacja/projekty-zawodowe/

 

Ponadto PNWM oferuje cenne wskazówki dotyczące pozyskiwania funduszy zewnętrznych w celu dalszego obniżenia kosztów polsko-niemieckich spotkań młodzieży i udostępnia na swojej stronie internetowej listę aktualnych zaproszeń do składania wniosków, do których organizacje zaangażowane w polsko-niemiecką pracę z młodzieżą mogą zgłaszać swoje projekty.

https://pnwm.org/wskazowki-dotyczace-pozyskiwania-srodkow-zewnetrznych/

 

Dalsze możliwości szkoleniowe

Dla nauczycieli, którzy chcą promować wymianę polsko-niemiecką, PNWM oferuje szeroki wachlarz możliwości szkoleniowych w formie seminariów, warsztatów, kursów szkoleniowych i konferencji, które przygotowują ich metodycznie i organizacyjnie do wymiany młodzieży.

  • Kongres „Laboratorium Wymiany”: Specjalistyczna konferencja dla nauczycieli, która odbywa się na przemian w Polsce i w Niemczech, gromadzi nauczycieli działających w polsko-niemieckich wymianach młodzieży na dwudniowej konferencji, podczas której mogą oni wymieniać się pomysłami i zyskać nowy impuls do swojej pracy.

https://pnwm.org/laboratorium-wymiany-kongres-dla-nauczycielek-i-nauczycieli/

  • Seminarium kontaktowe„Szkoła szuka Schule“: Nauczyciele z Polski i Niemiec, którzy szukają szkoły partnerskiej z innego kraju, mogą nawiązać kontakty podczas tego seminarium i nawiązać długoterminową współpracę.

https://pnwm.org/szkola-szuka-schule-polsko-niemieckie-seminarium-kontaktowe-online-dla-szkol-2/

  • Forum pozaszkolnej wymiany młodzieży „Inspiratorium”: Regularne wydarzenia informacyjne i wymiany dla nauczycieli i specjalistów edukacji pozaformalnej.

https://pnwm.org/coroczne-wydarzenie-dla-osob-zaangazowanych-w-pozaformalna-edukacje-mlodziezy/

  • Wspieranie indywidualnych pomysłów na seminaria i warsztaty: Nauczyciele, którzy mają własne pomysły na dalsze działania szkoleniowe, takie jak seminaria lub warsztaty w dziedzinie polsko-niemieckiej pracy z młodzieżą, mogą ubiegać się o dofinansowanie na ich realizację.

https://pnwm.org/dotacja/programy-specjalistyczne/

Dalsze możliwości szkoleniowe, w tym na temat zdrowia psychicznego młodych ludzi, można znaleźć tutaj: https://pnwm.org/szkolenia/

 

Oferty online

Dla nauczycieli, którzy są przywiązani do swojej lokalizacji, PNWM oferuje liczne usługi online wspierające planowanie wymian młodzieży: https://www.pnwmonline.org/

  • Warsztaty online: Podczas regularnych warsztatów nauczyciele mogą zapoznać się z nowymi metodami i pomysłami, takimi jak korzystanie z narzędzi internetowych, do spotkań z młodzieżą w zaciszu własnego domu.
  • Mediateka: Zbiór krótkich filmów informacyjnych na różne tematy związane z polsko-niemiecką wymianą młodzieży.
  • Wymiana Online: Kompilacja scenariuszy online, metod online i narzędzi online dla polsko-niemieckich spotkań młodzieży

https://www.pnwmonline.org/wymiana-online

 

PNWM wspiera również nauczycieli online w poszukiwaniu odpowiedniego partnera do projektu w Niemczech. Giełda partnerów projektowych ma na celu ułatwienie nawiązania kontaktu z niemieckimi szkołami i innymi instytucjami.

https://pnwm.org/wnioski/gielda-partnerow/?country=Niemcy

PNWM oferuje wymianę stażową dla uczniów zainteresowanych stażem w Niemczech, która wspiera ich w poszukiwaniu odpowiedniego stażu lub stanowiska typu work shadowing.

https://perspektywyzawodowe.pnwm.org/gielda-praktyk/

 

Materiały dla nauczycieli dotyczące organizacji wymian młodzieży

Aby zaoferować nauczycielom praktyczne wsparcie, PNWM zapewnia szeroką gamę materiałów dydaktycznych, które pomogą im zorganizować polsko-niemiecką wymianę w zróżnicowany i kreatywny sposób.

Strona zawiera publikacje na różne tematy, które mogą być wykorzystywane zarówno do wymiany młodzieży, jak i do celów dydaktycznych.

  • Metodyka wymiany: Praktyczne informacje, wskazówki i metody planowania i realizacji projektów wymiany młodzieży

https://pnwm.org/kategorie-publikacji/metodyka-wymiany/

  • Historia i krajoznawstwo: Materiały dotyczące edukacji historyczno-politycznej w kontekście polsko-niemieckim, w tym informacje na temat II wojny światowej i wskazówki dotyczące wizyt grup polsko-niemieckich w miejscach pamięci.

https://pnwm.org/kategorie-publikacji/historia-i-krajoznawstwo/

  • Animacja językowa: Kreatywne metody pedagogiczne mające na celu zmniejszenie strachu przed używaniem języka obcego i przezwyciężenie barier komunikacyjnych.

https://pnwm.org/kategorie-publikacji/jezyk/

  • Gry: Zabawowe metody nauczania języka, w tym polsko-niemiecka MapoGra, gra karciana na polsko-niemieckie spotkania lub polsko-niemiecka gra pamięciowa.

https://pnwm.org/kategorie-publikacji/gry/

 

Pomysłodzielnia: Jest to portal wyszukiwania, z którego nauczyciele mogą korzystać w celu znalezienia odpowiednich metod organizacji swoich projektów lub lekcji – czy to w celu integracji grupy, transferu wiedzy czy edukacji międzykulturowej.                          https://ideenfundus.dpjw.org/pl

 

 

 

 

Rodzinka