Konferencja: Aktualna sytuacja edukacji języka mniejszości ze szczególnym uwzględnieniem aspektu przejścia z przedszkola do szkoły podstawowej

Od 19. do 20.04.2023, w Sibiu (Rumunia), odbyła się coroczna konferencja grupy roboczej FUEN (Federalna Unia Narodowości Europejskich) odpowiedzialnej za oświatę, w której wzięli udział przedstawiciele 13 mniejszości narodowych i etnicznych. Nie zabrakło również i reprezentantek Mniejszości Niemieckiej w Polsce, a były nimi: przedstawicielka ZNSSK oraz dyrektorka zespołu szkolno-przedszkolnego prowadzonego dwujęzycznie.
Tematem przewodnim konferencji była aktualna sytuacja edukacji języka mniejszości ze szczególnym uwzględnieniem aspektu przejścia z przedszkola do szkoły podstawowej.
Przedstawiciele mniejszości narodowych mieli również okazję zobaczyć naukę języków największych mniejszości w Rumuni, węgierskiej i niemieckiej, od strony praktycznej. W drugim dniu konferencji uczestnicy skorzystali z hospitacji w przedszkolu mniejszości niemieckiej oraz w szkołach z oddziałami mniejszości niemieckiej oraz mniejszości węgierskiej, w klasach 1-4, w których wszystkie lekcje odbywają się w języku mniejszości.
Na tle Rumunii, Węgier, czy też Niemiec – państw, które propagują oraz wspierają finansowo edukację języków mniejszości w swoim kraju, Polska, jeśli chodzi o mniejszość niemiecką, wypada bardzo słabo. Gdyby nie pozaszkolne projekty organizacji mniejszościowych, finansowanych głównie ze środków płynących z Niemiec, nauka języka mniejszości niemieckiej, byłaby mocno ograniczona. O aprobacie państwa polskiego dla nauki języka niemieckiego jako języka mniejszości, jak to ma miejsce w Rumunii, możemy jedynie pomarzyć.
Foto i tekst: Anna Dzielawski