Facebook

Wiedza polityczna: partie w niemieckim i polskim rządzie

1 czerwca 2022

Istnieją podobieństwa i różnice między systemami politycznymi Niemiec i Polski. Dotyczy to również krajobrazu partyjnego w obu krajach.

Obecnie w Niemczech reprezentowanych jest sześć grup parlamentarnych. To socjaldemokratyczna SPD, a za nią konserwatywna, chrześcijańsko-demokratyczna CDU/CSU. Na trzecim miejscu znajduje się centrolewicowa partia „Bündnis 90/Die Grünen”, a na czwartym liberalna gospodarczo FDP. Skrajnie prawicowa AfD jest piątą co do wielkości partią, a „Die Linke” ma najmniej posłów.

W Polsce, w przeciwieństwie do Niemiec, partie mogą tworzyć sojusze partyjne w celu wspólnego wejścia do parlamentu. W efekcie liczba partii reprezentowanych w parlamencie jest w Polsce znacznie większa niż w Niemczech. W Polsce istnieje obecnie sześć frakcji. Największą grupę stanowi partia PiS, a drugim co do wielkości sojuszem jest Platforma Obywatelska/Koalicja Obywatelska. Trzecią co do wielkości frakcją jest lewicowy sojusz złożony z różnych partii. Jest też Stronnictwo Ludowe, Konfederacja i poseł mniejszości niemieckiej Ryszard Galla. Partie prawicowe i ekstremistyczne mają w Polsce znacznie więcej posłów niż w Niemczech i razem tworzą rząd.

 

Więcej informacji: [LINK]
Rodzinka